Festivalul Flocloric \'\'Nu vă uitați că-s micuț”
2015-05-14 12:49:35

Festivalul Flocloric \'\'Nu vă uitați că-s micuț”

Satele Budești și Sarbi își orânduiesc întreaga existență după muncile câmpului și după marile sărbători creștine. Timpul aici nu se măsoară în ore, ci în vremea semănatului, a Postului Mare, a sărbătorii Rusaliilor, a celor două festivaluri de folclor: „Joc de pe Cosău”, organizat în a treia zi de Paști și „Nu vă uitați ca-s micuț” - organizat în ziua de Rusalii; a recoltei și a pregătirilor de Crăciun.

Atunci când se opresc din lucru, oamenii își celebrează sărbătorile și își perpetuează tradiția cu toată însuflețirea; se pleacă in fața mărinimiei divine, dar știu și să se bucure de „gioc”, de horit și de locurile în care s-au născut.

Ca să simțiți ritmul vieții în acest colț de țară trebuie să îl cunoașteți în veme de sărbătoare, atunci când oamenii, obiceiurile și pământul se prind în joc, conferindu-i unicitate comunei Budești.

De aceea noi, locuitorii comunei Budești, vă invităm cu drag să luați parte la sărbătoarea noastră.

Chestionar

Ce parere ai despre noul site?

Foarte bun

Bun